اکو علم ویژه: سعی کنید این بازی سرگرم کننده در مورد مویینگی!

هنگامی که شما آب گیاهان شما آب ریشه های خود را. اما چگونه آب سفر تمام راه را از ریشه این گیاه به برگ ؟ آنها در حال ایستاده نشسته: نمی خواهد که مخالف جاذبه? در واقع وجود دارد یک پدیده شناخته شده به عنوان مویینگی که کمک می کند تا گیاهان انجام این شاهکار بدون نیاز به استفاده از هر گونه سحر و جادو. مویینگی است که توانایی برای یک مایع به جریان در فضاهای باریک و بدون کمک و یا حتی مخالفت با یک نیروی خارجی مانند گرانش است. مویینگی ممکن است به دلیل دو خواص مولکول های آب – چسبندگی و انسجام. مولکول های آب بسیار را به خود جلب اشیاء دیگر این است که شناخته شده به عنوان چسبندگی. اما آنها نیز بسیار به یکدیگر جذب شده و شناخته شده به هم بچسبند این است که به نام انسجام. گیاهان را tubed شناخته شده به عنوان یک آوند چوبی که آب سفر از طریق. مولکول های آب بیشتر جذب به آوند چوبی از آنها به یکدیگر است. این باعث می شود که مولکول ها به پایبندی به لوله. به دلیل چسبندگی مولکول ها به شدت جذب به لوله. اما مولکول هنوز هم می خواهید را به همراه دیگر مولکول های آب به دلیل انسجام. انسجام می کشد که آب رو به بالا به عنوان اگر مولکول ها در یک زنجیره است. سازمان دیده بان آب مخالف جاذبه و مشاهده مویینگی خود را با این آزمایش شما می توانید در خانه انجام دهید!

مواد: دو لیوان سرد, آب, حوله کاغذی, مواد غذایی, رنگ آمیزی.

جهت: پر کردن یک لیوان aout ¾ با آب سرد و اضافه کردن چند قطره از رنگ غذا. نگاهی به حوله کاغذی, رول آن و محل آن را در شیشه در داخل آب است. برابر آن به سایر شیشه ای. فکر می کنید چه اتفاقی می افتد با آب ؟

چگونه کار می کند: چسب نیروی بین حوله کاغذی و آب جذاب تر از نیروی منسجم بین مولکول های آب خود را. این نیش ترمزی میزند آب از بالا و از روی پل!

می خواهید بیشتر ؟ این پژوهش: آیا این آزمایش همان کار را با آب گرم ؟ چرا که نه ؟ به ما ایمیل در [email protected] با آنچه که شما در پیدا کردن برای شانس به ویژه در هفته آینده برلینگتون Free Press مقاله و ما در Facebook صفحه!

قبلا اکو علم ویژه: سعی کنید این بازی سرگرم کننده در مورد پلیمرها!

جورابهای رایت است آموزش و پرورش برنامه های هماهنگ در اکو Leahy مرکز دریاچه چاپلین. این مرکز که با این نسخهها کار به تعامل با خانواده ها در شادی کشف علمی همکاری با برلینگتون مطبوعات آزاد به انتشار این ویژگی.

این پوشش ممکن است تنها با حمایت از خوانندگان ما. لطفا در نظر حمایت از روزنامه نگاری محلی با اشتراک رایگان ،

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de