ویژگی های یک پرسشنامه آنلاین خوب

 

پرسشنامه آنلاین خوب دارای چه ویژگی هایی است و در ان باید به چه نکاتی اهمیت داده شود؟

 در ادامه به بررسی این سوال می پردازیم. ساخت و استفاده از انواع مختلف پرسشنامه آنلاین امروزه به عوامل مختلفی از جمله بیماری کرونا و همچنین گسترش روز به روز اینترنت بسیار افزایش یافته است .

از این پرسش نامه ها در بسیاری از مراکز مختلف اموزشی و یا تفریحی ‌هنری و … استفاده می شود تا از کیفیت کار خود با خبر شوند . پرسشنامه ها دارای انواع مختلفی هستند که شما باید بسته به شرایط و هدفی که از پرسشنامه خود دارید مناسب ترین را برای خود انتخاب کنید.

همچنین پرسشنامه ها را به روش های مختلف نیز اجرا می کنند، مثلا برخی از آنها را به صورت شفاهی از مردم میپرسند و یا روش دیگر این است که به صورت کتبی و با کاغذ پرسشنامه را مطرح کنند و همچنین نوع پیشرفته و جدید این است که پرسشنامه ها به صورت آنلاین طراحی شوند .

 پرسشنامه آنلاین دارای مزیت های زیادی از جمله :

 ۱ ) صرفه جویی در وقت .

 ۲) صرفه جویی در هزینه .

 ۳) جامعه اماری بالاتر می توانند در این پرسشنامه‌ ها از سراسر دنیا شرکت کنند.

 یعنی این نوع از پرسشنامه ها بازدهی بیشتری دارد زیرا افراد بیشتری به دلیل دسترسی آسان می توانند در ان شرکت کنند و …

پرسشنامه ها دارای اصولی هستند که شما با رعایت این نکات و اصول می توانید یک پرسش نامه موفق را به اجرا در بیاورید که عبارت است از :

 ۱ ) ابتدا هدفی که از طراحی پرسش نامه دارید را مشخص کنید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن سوالات را با توجه به قصد خود بنویسید ، زیرا اگر سوالات به مواردی که شما قصد با خبر شدن از ان را دارید نباشد نمی توانید نتیجه مطلوب را بگیرید .

 ۲ ) تعداد سوالات را در حد میانه قرار دهید.

 معمولا برای یک موضوع معمولی و اسان مثلا برای بررسی کیفیت آموزش و … نباید سوالات زیادی طراحی شود که برای فرد خسته کننده باشد.

 همچنین بهتر است سوالات به صورت گزینه ای باشند تا فرد بتواند در زمان کم به آنها پاسخ دهد.

 البته باز هم این موضوع به سلیقه و همچنین موضوع پرسشنامه شما بستگی دارد .

 ۳ ) مخاطب خود را بشناسید.

 مثلا اگر پرسشنامه برای کودکان است از کلمات خیلی رسمی که ممکن است معنی ان را ندانند استفاده نکنید و همیشه سعی کنید از روان ترین لغات که برای تمام گروه های سنی با موقعیت های مختلف قابل فهم باشد استفاده کنید .

طراحی پرسشنامه های آنلاین

طراحی پرسشنامه آنلاین باید با رعایت نکات خاصی صورت بگیرد.

 در قسمت قبل به برخی از نکات مهمی که در حین طراحی پرسشنامه باید رعایت کنید اشاره کردیم . در این قسمت نیز ادامه آنها را بیان خواهیم کرد. از مهم ترین نکاتی که در نوشتن پرسشنامه باید رعایت کنید می توان به مواردی همچون :

 ۱) سعی کنید قسمتی را برای مشخصات شرکت کنندگان در صورت اینکه پرسشنامه پنهان نیست، طراحی کنید.

 ۲) سوالات را واضح طرح کنید، یعنی در یک سوال، دو سوال را نیاورید و همچنین اگر برای پاسخ  گزینه ای دارد گزینه ها را واضح و شفاف با کلمات روان بیان کنید .

 ۳ ) روی موضوع اصلی خود تمرکز کنید و به حاشیه نروید.

 یعنی سوالاتی طرح کنید که در مسیر هدفی که از طرح این پرسش نامه دارید باشد تا نتیجه بهتری بگیرید و …

در واقع همان قدر که موضوع شما و تعداد سوالات و نوع پرسشنامه و … سلیقه ای است اما بهتر است در چهار چوب اصول استاندارد، پرسشنامه را طراحی کنید .

برای آگاهی بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

https://porsall.com/%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%88-%d8%aa%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b9-%d9%be%d8%b1%d8%b3%d8%b4%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82%d8%a7%d8%aa%db%8c/