نکات مربوط به سلامت هضم و رفع مشکلات گوارشی

از گاز شرم آور تا سوزش قلب ناراحت کننده ، هر کس هر از گاهی مشکل گوارشی دارد. خبر خوب این است که برای بسیاری از مشکلات شما راه حل های ساده ای وجود دارد. درباره اینکه چه عاملی باعث ناراحتی شما می شود ، نحوه جلوگیری و مدیریت مشکلات گوارشی ، چه سؤالی برای پرسیدن داروساز خود و چه زمانی به پزشک مراجعه کنید بیاموزید.

دستگاه گوارش
دستگاه گوارش چگونه کار می کند؟

رفع مشکلات گوارشی

به نظر می رسد که هضم فقط در معده شما اتفاق می افتد ، اما این روند طولانی است که بسیاری از اندام ها را درگیر می کند. آنها با هم دستگاه گوارش را تشکیل می دهند.

هضم از دهان شما شروع می شود ، جایی که هنگام جویدن ، بزاق شروع به تجزیه مواد غذایی می کند. هنگام بلع ، غذای جویده شده شما به مری شما منتقل می شود ، لوله ای که گلو را به معده شما وصل می کند. ماهیچه های مری غذا را به سمت دریچه ای در پایین مری شما فشار می آورند ، که برای اجازه دادن غذا به معده باز می شود.

معده شما با استفاده از اسیدهای معده مواد غذایی را تجزیه می کند. سپس غذا به داخل روده کوچک حرکت می کند. در آنجا ، آبهای گوارشی چند عضو مانند پانکراس و کیسه صفرا شما غذا را بیشتر تجزیه می کنند و مواد مغذی جذب می شوند. آنچه مانده است از روده بزرگ شما عبور می کند. روده بزرگ آب را جذب می کند. پسماندها از طریق روده و مقعد از بدن شما خارج می شوند.

مشکلات هضم ممکن است در هر کجای راه اتفاق بیفتد.

گاز و نفخ
نفخ و عبور گاز می تواند ناراحت کننده و شرم آور باشد. در اینجا آنچه شما باید بدانید

ادامه خواندن زیر
ممکنه خوشت بیاد
بنزین چیست؟

گاز بخشی طبیعی از هضم سالم است. هوایی که در دستگاه گوارش شما قرار دارد یا از طریق دهان به صورت ضربان یا از طریق مقعد به عنوان گاز آزاد می شود. شما به طور معمول روزانه 13 تا 21 بار از گاز عبور می دهید.

چه عواملی باعث ایجاد گاز می شود؟

گاز هنگام بلع هوا ایجاد می شود ، مانند زمانی که می خورید و می نوشید. اما این یک محصول جانبی از تجزیه مواد غذایی است. برخی غذاها نسبت به سایرین باعث ایجاد گاز بیشتر می شوند. همچنین ممکن است شما نسبت به غذاهای خاص حساس تر باشید و در هنگام خوردن آنها گاز بیشتری داشته باشید.

مصرف برخی از داروها همچنین می تواند باعث گاز شود.

کدام غذاها باعث ایجاد گاز می شوند؟

حتماً متوجه شده اید که بعد از خوردن برخی غذاهای خاص احساس گسیختگی می کنید. مقصرات متداول را برطرف کنید:

سیب
مارچوبه
لوبیا
کلم بروکلی
جوانه بروکسل
کلم
گل كلم
شیر و لبنیات
قارچ
پیازها
هلو
گلابی ها
آلوها
گندم

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>