مزایای استفاده از روکش کامپوزیت دندان چیست؟

همه دوست دارند دندان های زیبایی داشته باشند و فکر می کنم شما تفاوتی نداشته باشید! بنابراین ، می توانید با مراجعه به این سایت کامپوزیت دندان عرشیان کلینیک جذابیت دندان های خود را افزایش دهید.

کامپوزیت دندان چیست و چگونه انجام میشود ؟

روکش های دندانی برگ هایی به رنگ دندان هستند که بسیار نازک و ساخته شده از پرسلان یا کامپوزیت هستند و برای پوشاندن جلوی دندان / دندان های شما استفاده می شوند.

بسته به ترجیح شما ، می توانیم شکل روکش شما را تغییر دهیم تا دندان های شما طولانی تر و یا نزدیک تر به یکدیگر نگاه کنند. همچنین می توانید یک روکش یا یک کل روکش انتخاب کنید – دومی را لبخند می نامند.

شما می توانید از ونیرهای کامپوزیت برای بهبود گسترده شکل ، رنگ ، آرایش ، موقعیت و در موارد دیگر ، بافت دندان ها استفاده کنید تا بتوانند از جذابیت بیشتری برخوردار شوند. برای انجام یک روش کامپوزیت روکش ، شما به یک دندانپزشک زیبایی واجد شرایط ، شایسته و معتبر نیاز دارید.

مزایای روکش کامپوزیت  دندان

1. برخلاف سایر روشهای سنتی دندانپزشکی مانند روکش های پرسلن ، روکش های کامپوزیت دندان حداقل تهاجمی هستند و می توانند در یک مراجعه به دندانپزشک نصب شوند. آنها قبل از قرار دادن نیازی به حفاری ندارند.

2- برای کسی تقریبا غیرممکن است که بین دندان طبیعی و روکش تفاوت قائل شود زیرا روکش مخصوص هر بیمار ساخته شده است.

3. برخلاف دندانهای طبیعی ، سطح روکش های کامپوزیت نمی تواند حفره ایجاد کند و در برابر لک مقاوم است.

4- همچنین ، برخلاف تاج ، با روکش ، دندان های طبیعی شما تا حد زیادی آسیب نبینند.

5- سرانجام ، برخلاف استفاده از روش های درمانی ترمیم دندان ، روکش های کامپوزیت به دلیل استفاده از سیمان بهبود یافته و عوامل باندینگ با کیفیت بالا ، معمولاً چندین سال دیگر دوام می آورند.

کامپوزیت دندان و قیمت آن در سال 98 و 99

قیمت کامپوزیت دندان با اقتصادی ترین قیمت ها و بهره گیری از بهترین متخصص ها شامل انواع کامپوزیت است

متوسط هزینه کامپوزیت دندان در سال 98 و 99 چقدر است؟

هزینه کامپوزیت دندان در سال های 98 و 99 بستگی به خیلی از عوامل دارد و در نهایت پزشک متخصص کامپوزیت هزینه نهایی به شما اعلام خواهد شد.

هزینه یک کامپوزیت به طور میانگین (3 تا 5 میلیون تومان) است درحالی که هزینه مجموعه کامل کامپوزیت دندان بسیار مرقون به صرفه است

جدول تعرفه دندانپزشکی و کامپوزیت دندان سال ۹۹

نوع خدمت ( ترمیم دندان )

تعرفه آزاد – عمومی

تعرفه آزاد – تخصصی

بیلدآپ کامپوزیت

3/000/000

3/300/000

اسپیلنت کامپوزیت هر دندان

2/000/000

2/500/000

قیمت کامپوزیت ونیر هر و احد

3/600/000

4/600/000

روکش (زیرکونیا)

 

 

2500000

کامپوزیت زیبایی

 

 

4500000

ترمیم کامپوزیت کلاس پنج یا یک سطحی

700/000

ترمیم کامپوزیت دو سطحی کلاس سه

800/000

ترمیم کامپوزیت سه سطحی یا کلاس چهار

900/000

ترمیم بیلداپ با آمالگام(دندان دائمی)

1/000/000

ترمیم بیلداپ با کامپوزیت نوری(دندان دائمی)

1/200/000

تراشیدن کامپوزیت قبهمنمی هر دندان

200/000

فیسینگ کامپوزیت(هر دندان)

1/200/000

روکش های کامپوزیت دندان چه مدت دوام می آورند؟

هنگامی که از روکش کامپوزیت دندان استفاده کردید ، معمولاً بیش از 15 سال قبل از انجام یک روش دیگر برای ترمیم دندان ، در آنجا خواهید ماند. چیزی که باعث ماندگاری آنها برای چنین مدت طولانی می شود ، استفاده از عوامل اتصال دهنده با کیفیت بالا و سیمان بهتر است.

کامپوزیت دندان چه عوارضی دارد؟

آیا روکش ها می توانند دندان های شما را خراب کنند؟

استفاده از ونیرها بخصوص درصورتی که توسط دندانپزشکی حرفه ای و باتجربه انجام شود بی خطر است. بنابراین ، آنها حداقل اثر جانبی بر روی دندان های شما دارند و در واقع به محافظت از مینای دندان و تقویت لبخند کمک می کنند.

ظاهر دندان های شما ممکن است همان چیزی باشد که شما را از لذت بردن از همراهی دوستان ، همکاران و حتی شرکای تجاری خود دور می کند. بنابراین ، اگر از ظاهر آنها راضی نیستید ، امروز با ما تماس بگیرید و ما به شما کمک خواهیم کرد تا بفهمید آیا روکش ها می توانند راه حل مورد نیاز شما باشند.

در مکانهای معتبر مانند  arshian clinicو sciencedirect  ، دکتر دندانپزشک ساخت ونیرها را با استفاده از مواد کامپوزیت با بالاترین کیفیت انجام می دهد تا بهترین و نتایج واقعی را بدست آورد. روکش های کامپوزیت صاف و صیقلی و مقاوم در برابر لکه به تقویت لبخند و محافظت از مینای دندان موجود کمک می کند.

سوالات متداول کامپوزیت دندان

با توجه به طیف کامپوزیتی که در بازار دندانپزشکی وجود دارد ، بسیاری از دندانپزشکان هنوز کامپوزیت ایده آل خود را برای هر مورد پیدا نکرده اند.

ما از عرشیان کلینیک ، می خواهیم به شما در لیستی از سوالات متداول در دندانپزشکی ، در مورد دنیای کامپوزیت دندان کمک کنیم.

در انتخاب کامپوزیت دندان فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند در دستیابی به موفقیت در پر کردن یا ترمیم خوب دندان نقش اساسی داشته باشد: محل حفره دندان ، نیازهای زیبایی و قدامی یا خلفی ترمیم ها و غیره.

معایب کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت  دندان که جنس شان نسبت به لمینت پرسلین یا سرامیکی کیفیت پایین تری دارد؛ دوام و طول عمر نسبتاً کمی دارند

عدم برگشت پذیری و کامپوزیت قابل جداشدن نیست

انواع کامپوزیت دندان چیست؟ بهترین نوع کامپوزیت دندان چیست و کدام نوع کامپوزیت بهتر است؟

آمالگام . آمالگام مخلوطی از جیوه مایع و سایر فلزات از جمله قلع ، مس و نقره است. …

رزین کامپوزیت. کامپوزیت های مبتنی بر رزین برای پر کردن بسیار مناسب هستند

سرامیک .

زیرکونیا

دو نوع پر کننده دندان وجود دارد : آمالگام و کامپوزیت. هر دوام با دوام است ، اما دندانپزشک با توجه به محل و اندازه حفره ، بهترین مواد را به شما توصیه می کند

چرا اندازه ذرات پرکننده کامپوزیت دندان اهمیت دارد؟

در دنیای کامپوزیت ها ، اندازه ذرات بسیار مهم است. بسته به اندازه ذرات پرکننده ، انواع کامپوزیت دندان را پیدا می کنیم:

کامپوزیت های ماکرو پرک

اولین کامپوزیت های دندانی که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفتند با پر کردن ماکرو تعیین شدند . اصطلاحاً به آنها گفته می شود زیرا اندازه آنها 15 تا 100 میکرومتر بود.

از طرف دیگر ، امروزه ، ذرات ساده 2 میکرومتر ، ماکروذرات در نظر گرفته می شوند.

این کامپوزیت ها بسیار مقاوم بودند ، اما زبری سطح ، پرداخت سخت و عملکرد بالینی ضعیف ، استفاده از آنها را محدود کرد تا اینکه منسوخ شدند. خوشبختانه ، برای مقابله با این مسئله زیبایی ، به زودی کامپوزیت های میکروفیلر ظهور کردند.

کامپوزیت های میکرو پرکن

اندازه ذرات مناسب تر این کامپوزیت ها: 0.4 میکرومتر است. کاهش آنها ، همراه با شفافیت طبیعی و درجه بالای صیقل ، زیبایی های استثنایی را ایجاد می کند.

با این حال ، آنها به بخش قدامی محدود می شوند ، جایی که استرس های جونده کمتر از بخش خلفی است.

یک مثال خوب از  کامپوزیت میکرو پر شده است

کامپوزیت های دندان میکرو هیبرید

نوع دیگر کامپوزیت دندان ترکیبی است که با مخلوط کردن اندازه های مختلف در ترکیب آن مشخص می شود ، این بهترین مورد را در رزین های دندانی ارائه می دهد.

کامپوزیت های هیبریدی را می توان به عنوان کامپوزیت های پر کننده ماکرو ذرات کوچک (0.6 – 5 میکرومتر) توصیف کرد که میکرو فیلر 0.04 میکرومتر در ماتریس رزین گنجانیده شده است. این ترکیب ذرات انتقال تنش بین ذرات را بهبود می بخشد ، و خصوصیات منحصر به فرد و برتر را به وجود می آورد.

این میکرو هیبریدها کامپوزیت های جهانی هستند و به لطف ترکیب چشمگیر مقاومت و قابلیت صیقل پذیری ، مقاومت در برابر سایش و شکستگی و عملکرد بالینی همه کاره ، می توانند در ترمیم های قدامی و خلفی مورد استفاده قرار گیرند.

نمونه ای از کامپوزیت میکرو هیبرید با درجه پولیش و مقاومت بسیار بالا ، Ultradent’s Amelogen Plus است.، در 2.5 گرم موجود است.

کامپوزیت های نانورلین

nanorelleno یکی از مهمترین است پیشرفته  انتخاب در زمینه دندانپزشکی. فناوری نانو کاهش ذرات پرکننده به ابعاد نانومتری را حتی بیشتر ممکن کرده است.

کامپوزیت های دندان تشکیل شده توسط ذرات نانو به طور برجسته ای ویژگی های مکانیکی و زیبایی آن مانند مقاومت در برابر سایش ، صافی سطح و نتیجه نهایی نهایی را بهبود بخشیده اند.

نمونه ای از این کامپوزیت Voco’s Grandio است .

این کامپوزیت که در یک سرنگ موجود است ، شامل ذرات نانو بین 25 تا 60 نانومتر و ذرات با اندازه متوسط 0.7 میکرون است.

چه مقدار از کامپوزیت دندان در دسترس است؟

کامپوزیت از مواد مصنوعی است که پایبند به سطح دندان برای پر کردن کامل دندان استفاده میشود. با این حال ، تقلید از دندان طبیعی برای دستیابی به ترمیم نامحسوس و زیبایی عالی و تطبیق رنگ از طریق سه جنبه: وزن ، اشباع و ارزش  از دیگر اهداف اصلی است.

Tonality یا hue نام رنگ است ، یعنی نوع خاص طول موج.

امروزه ، بیشتر سیستم های رزین از طبقه بندی Vita برای شناسایی سایه ها استفاده می کنند. در آن می توان چهار سایه کلاسیک یافت:

A. قهوه ای – مایل به قرمز. 80٪ بیماران

ب نارنجی – زرد

C. خاکستری – مایل به سبز

D. خاکستری – صورتی. مربوط به 5٪ مردم

از عاج است که در میان عناصر عاج پایه در نظر گرفته شود این است که، در سطح بخش مرکزی سوم دهلیزی دهانه رحم ثبت شده است.

این جایی است که کمترین مقدار مینای دندان را می توان دید ، اما حجم زیادی از عاج دندان را می توان یافت.

از طرف دیگر ، سایه مینا باید در سطح یک سوم میانی دندان ها تشخیص داده شود ، جایی که به طور کلی دو یا سه سایه روشن تر از سایه انتخاب شده برای عاج است.

در پلیمریزاسیون کامپوزیت دندان چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند پلیمریزاسیون خوب و در نتیجه نهایی ترمیم های دندانی را تغییر دهد.

یکی از آنها زمانی است که ما به آن اختصاص می دهیم ، این بسته به رنگ کامپوزیت ، قدرت ، عمق حفره ، ضخامت لایه ، ساختارهای دندانی قرار گرفته یا مقدار ماده پر کننده متفاوت است.

رنگ کامپوزیت . سایه های تیره به زمان پلیمریزاسیون طولانی تر ، حدود 60 ثانیه در حداکثر عمق 0.5 میلی متر نیاز دارند.

کامپوزیت در دمای اتاق پلیمریزه در زمان کمتر و سریع تر

ضخامت لایه از رزین ها بسیار مهم است. توصیه می شود لایه هایی با ضخامت بیشتر از 2 میلی متر را پلیمری نکنید.

انقباض کامپوزیت در فرآیند پلیمریزاسیون

در درمان کامپوزیت های دندانی در نظر گرفتن شرایط خاصی که می تواند دلیل بسیاری از مشکلات هنگام پلیمریزاسیون باشد ، بسیار مهم است.

فرآیند سخت شدن یک پلیمر همیشه با پیوند مولکول هایی اتفاق می افتد که متصل می شوند و سپس حجم کمتری از حجم اولیه را اشغال می کنند.

رزین های دندانی برای دستیابی به خواص آنها نیاز به پلیمریزه شدن دارند.

هرچه ماده کامپوزیت دندان بیشتر پلیمری شود ، به خصوصیات بهتری دست می یابد ، اما در عین حال و به ضرر موارد فوق ، هرچه بیشتر این فرآیند را تجربه کند ، منقبض می شود.

هرچه بیشتر منقبض شود ، کششهای سطح چسبیده بیشتر خواهد شد.

در فرآیند پلیمریزاسیون کامپوزیت های دندانی به طور کامل نمی توان از جمع شدگی جلوگیری کرد ، اما اگر این نکات واضح را داشته باشیم ، می توان آن را کاهش داد .

از کامپوزیت های دندانی با سیستم restorvie مبتنی بر سیلوران استفاده کنید.  سیلوران یک رزین آبگریز تجربی 3M ESPE است که از ترکیب دو ترکیب شیمیایی اساسی ، سیلوکسان ها و اکسیران ها به وجود می آید. کاربرد آن باعث انقباض حجمی قابل توجهی می شود.

فناوری نانو . نانو پر کننده ها از سرامیک استفاده می کنند. استفاده از سرامیک در ترکیب پرکننده کامپوزیت های دندانی ، انقباض را بطور قابل توجهی کاهش می دهد ، بدون از دست رفتن ویژگی های مواد.

به عنوان مثال نانوکامپوزیت Filtek Supreme XTE از 3M ESPE است

استفاده از رزین های دندانی متشکل از Ormocer یکی دیگر از مزایای کاهش انقباض است.

Ormocer یک مولکول بسیار بزرگتر از bis – GMA معمولی است ، که جز component اصلی اکثر کامپوزیت های موجود است.

با این حال ، معرفی ارموسر در DNA کامپوزیت دندانی به این معنی است که کاربرد آن به یک پیشرفت نمایی در نتیجه نهایی دست یافته است ، زیرا درصد انقباض به طور قابل توجهی کم است.

مجموعه عرشیان کلینیک مارک Voco عمدتا از Ormocer تشکیل شده است و نتایج باورنکردنی را ارائه می دهد.

قیمت کامپوزیت دندان ، فیلم کامپوزیت دندان ، کامپوزیت دندان چیست ، معایب کامپوزیت دندان ، روکش دندان ، عوارض کامپوزیت دندان ، مراحل کامپوزیت دندان ، قیمت کامپوزیت دندان 99 ، طول عمر کامپوزیت دندان