سرقت ادبی

سرقت ادبی یا سرقت علمی معادل کلمه لاتین Plagiarism است ، که در فارسی به عنوان poligyram نیز رایج است. سرقت ادبی به این صورت تعریف می شود که شخص ایده ، ایده ، متن یا طرحی را در هر زمینه ای از جمله کتاب ، فیلم ، مقاله ، نقاشی ، اختراعات ، عکس ها ، موسیقی ، محتوای سایت و سایر خصوصیات منتشر می کند. وی بدون ذکر نام صاحب اثر از سرقت های علمی استفاده كرده است.

لیست محتوا

تعریف سرقت ادبی
تاریخ ادبیات
انواع سرقت ادبی
پیشگیری از سرقت ادبی
مجازات سرقت ادبی
سرقت ادبی در چاپ مقاله
ابزارهای تشخیص سرقت ادبی
چگونگی رفع سرقت ادبی
نمونه سرقت ادبی
تعریف سرقت ادبی
سرقت می تواند شامل تمام یا بخشی از کار باشد. حتی ممکن است فرد به نوعی آن را تغییر داده و از آن استفاده کند ، که این یکی از نمونه های پلی گریام است.

سرقت ادبی به خودی خود به دو نوع سرقت ادبی تقسیم می شود: سرقت ادبی غیر عمدی و سرقت ادبی غیر عمدی.

جالب است که به عنوان مثال ، در بررسی سرقت ادبی مقالات ISI ، حتی استفاده قبلی نویسنده از اثر خودش در مقاله جدید خود ، گرچه ادبی نیست ، اما پذیرفته نخواهد شد.

لازم به ذکر است که ژورنال های معتبر قبل از انتشار مقالات ، سرقت ادبی مقاله خود را توسط نرم افزار تشخیص سرقت ادبی بررسی کرده و به طور کامل ، هرگونه سرقت ادبی مشخص می شود. هدف این مقاله تعریف سرقت ادبی و ذکر انواع آن است که می توانید در ادامه این مقاله بخوانید.

تاریخ ادبیات
اصطلاح تعدد زوجات در ابتدا توسط مردی به نام ماركوس والریوس مارتلیوس ، شاعر رومی قرن اول به كار رفته بود. استفاده از این کلمه چنان متداول شده است که مارکوس افرادی را که شعرهای او را “پلاژیاریوس” نوشتند ، “غارتگر و فریبکار” خواند.

اما امروز ، این مفهوم در زمینه نگارش مقاله به حدی اهمیت دارد که سایتهای شناسایی سرقت علمی آنلاین ، نرم افزاری برای تشخیص سرقت ادبی و … برای مواردی نظیر کشف سرقت ادبی ، پایان نامه ها و. در دسترس آکادمی ها است تا نتیجه تحقیق آنها از تعدد زوجه رنج نبرد.

در گذشته به دلیل تعداد کمی از نویسندگان و معدود افرادی که داوری نوشتن را داوری می کردند ، کپی برداری کار دشواری نبود ، اما به ندرت انجام می شد.

به عنوان مثال ، در گذشته نوعی تعدد زوجات سرقت ادبی از ایده های دوستان بود که به غیر از اعتماد ، آن را در یک گروه بازگو می کردند و فریب دهنده های آن گروه از این ایده به نفع خود سوء استفاده می کردند.

در عین حال ، رشد سریع دانش و فناوری در زمینه های مختلف در قرن بیستم ، صعود بسیار تندی را تجربه کرده است که هزاران دانشجو ، استاد و محقق روزانه تعداد زیادی ایده و طرح را منتشر می کنند.

علاوه بر این ، وفور منابع اطلاعاتی و موتورهای جستجوگر حرفه ای مانند گوگل ، یاهو و غیره و سهولت انتقال اطلاعات به عنوان پرونده های الکترونیکی ، کپی کردن را بسیار تسهیل کرده است.

در چنین شرایطی ، ردیابی اصالت کار به روش سنتی غیرممکن است. بنابراین ، با روش های جدید مانند نرم افزار تشخیص سرقت نرم افزار ، تا حدی صحت کار بررسی می شود.

در حال حاضر هند در سرقت علمی مقالات رتبه اول را دارد و متأسفانه ایران از اعتبار بدی برخوردار است.

انواع سرقت ادبی
پلی ساکاریدها موارد مختلفی دارند. این می تواند در زمینه های ادبیات ، هنر ، تحقیقات دانشگاهی و رسانه ای باشد که به ترتیب ادبی ، هنر ، علم و رسانه نامیده می شود.

حتما بخوانید: Paraphrase چیست و انواع آن چیست؟ (+ نمونه کاربردی)
سرقت علمی از هر نوعی فاجعه ای برای فعالان این حوزه محسوب می شود و همین امر باعث می شود که خالق اثر کمتر از کارهای خود استفاده کند و ارزش کار را از بین ببرد.

بنابراین ، روشهای مختلفی برای شناسایی سرقت ادبی و سرقت ادبی در اختیار کاربران قرار گرفته است تا خروجی کار آنها از تعدد زخم رنج نبرد.

به ویژه ، سرقت ادبی موارد مختلفی را شامل می شود ، مانند:

سرقت ادبی در سبک نوشتن
سرقت ادبی مستقیم (کپی و چسباندن)
سرقت ادبی اعوجاج کلمه (کلید واژه)
سرقت ادبی از نوع استعاره
سرقت ادبی
نوشتن داستان

نوشتن سایه زمانی اتفاق می افتد که فرد به درخواست افراد دیگر و برای آنها داستان ، کتاب ، مقاله ، گزارش و مواردی از این دست را می نویسد و می نویسد و درنهایت کار ایجاد شده به نام مشتری ثبت می شود.

به عنوان مثال ، می توانیم از نویسندگان سخنان سیاستمداران نام ببریم. در کشورهایی مانند ایران ، این کار در رابطه با تحقیقات دانشگاهی نیز انجام می شود.

پیشگیری از سرقت ادبی
مؤسسات ، مجلات و سازمانهای فعال در زمینه های علمی و ادبیاتی برای جلوگیری از سرقت ادبی گام هایی برداشته اند و راهکارهایی را اجرا کرده اند که تا حدودی مؤثر بوده اما کاملاً موفق نبوده اند.

راهکارهای جلوگیری از سرقت ادبی شامل سایت شناسایی سرقت ادبی و نرم افزار تشخیص سرقت ادبی است که توسط مجلات استفاده می شود و در صورت استفاده از این ابزارها برای سرقت ادبی ، مقاله از پذیرش منع نخواهد شد.

در دانشگاه ها کمیته انضباطی نیز پاسخگو است