تعیین قیمت تیر آهن

تیرآهن، پروفیلی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و عمده استفاده آن در صنعت ساختمان‌سازی است. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می‌کنند و تنها برخی مراحل متفاوت در تولید معمولی و هاش آن وجود دارد.

تیرآهن یکی از اعضای اصلی در مجموعه المان های مورد استفاده در سازمان های ساختمانی است.در واقع وظیفه اصلی تیرآهن ها تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر آن می باشد.تیرآهن معمولا در معماری و مهندسی سازه،به عنوان عضوی بلند ،مستقیم و منشوری تعریف می شود که برای نگهداری بارهای مختلف وارده در طول عضو طراحی می گردد.البته در کار اجرایی عنوان تیر غالبا فقط به اعضای افقی اطلاق گردیده و به اعضای عمودی،ستون می گویند.

تفاوت تیر و تیرچه چیست؟

در ساختار، تیرها بر اساس نوع بار و کاربردی که دارند، تقسیم‌بندی می‌شوند. به طور مثال تیرآهن در حالت شاه‌تیر (girder) که به صورت افقی قرار دارد، به عنوان تکیه‌گاه اصلی، بارهای وارده از جانب تیرچه‌ها را به ستون‌ها منتقل می‌کند. اما تیرچه (beam) که معمولا از مدل اصلی کوچک‌تر و سبک‌تر است، به شاه‌تیر وصل شده، بار وارده را به آن منتقل می‌کند و مستقیما با ستون‌ها ارتباط ندارد. هر دو تیر و تیرچه با وجود تفاوت‌ها، وظیفه اصلی یعنی مقاومت در برابر نیروی خمشی را بر عهده دارند.

 

قیمت گذاری تیر آهن 

تیرآهن شناخته‌ترین مقطع فولادی در ساختمان‌سازی است که مطمئنا شما نیز با آن آشنایی دارید. این محصول فولادی حجم مصرفی بالایی به عنوان ستون اسکلت ساختمان دارد و در دو نوع تیرآهن معمولی و هاش در بازار داخلی بکار برده می‌شود. تعیین قیمت تیر آهن به عوامل مختلفی بستگی دارد که به اختصار توضیح خواهیم داد. 

در سالن ها و پل و سقف سوله ها که عرض ساختمان بیش از 8 متر می باشد باید ارتفاع جان تیر آهن و پهنای آن افزایش یابد که این موضوع باعص افزایش وزن خام محصول میگردد . که همین امر سبب بالا رفتن قیمت تمام شده تیر آهن نیز می شود .برای حل این مشکل مهندسان حفره های هندسی را در داخل تیر آهن به منظور سبک سازی ایجاد می کنند .

تیر آهن لانه زنبوری ضمن تامین مقاومت خمشی مطلوب جهت پوشش دهانه های عریض وزن کمتری را به مهندس محاسبه وزن تیر آهن لانه زنبوری می توان استفاده کرد 

طول تیر آهن لانه زنبوری به متر ☓ وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن نهایی تیر آهن لانه زنبوری

 

تفاوت انواع تیرآهن موجود در بازار آهن آلات مربوط به نسبت اندازه بال و جان در دو تیرآهن می‌باشد. تیرآهن هاش نسبت به دیگر تیرآهن‌ها دارای بال‌هایی عریض‌تری هستند. ما قبلا در مطلب مقایسه مشخصات تیرآهن و هاش طبق استاندارد اروپا به طور کامل تفاوت تیرآهن و هاش را مقایسه کرده‌ایم.

 

البته این تفاوت‌ها به این معنی نیست که برای محاسبه وزن انواع تیرآهن‌ها نیاز به فرمول جداگانه‌ای دارید. برای محاسبه وزن تیرآهن باید از اندازه‌ی سطح مقطع و طول تیرآهن اطلاع داشته باشید. فرمول محاسبه وزن تیرآهن به شکل زیر است: