بررسی انواع روش های آبکاری استیل

 

در این مقاله به بررسی آبکاری و آبکاری استیل می پردازیم.

 آبکاری استیل و عناصیر تشکیل دهنده ی آن

در ارتباط با آبکاری استیل و عناصر تشکیل دهنده ی آن، نکات زیادی وجود دارد که در ادامه مورد برسی قرار می دهیم. در آبکاری استیل از عناصر زیادی می توان استفاده کرد که از مهم ترین و رایج ترین این عناصر می توان به فلزهایی همانند نقره، طلا، کروم، روی و … اشاره کرد. با توجه به این که استیل یک نوع فلزی است که از ترکیب نیکل و کروم ساخته می شود، از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و یا ضربه برخوردار است.

آبکاری استیل چگونه است؟

شاید شما هم تا کنون با سوال آبکاری چگونه است رو به رو شده باشید. آبکاری استیل همانند تمامی آبکاری ها انجام می شود و با استفاده از یک فلز دیگر پوشش دهی می شود. استیل یک فلزی است که مقاومت بسیار زیادی را در برابر ضربه و خوردگی های شیمیایی دارد و این مهم ترین دلیلی است که از این فلز در بیشتر مواقع بدون هیچگونه پوششی استفاده می شود. در بعضی از صنایع و یا در ساخت بسیاری از زیورآلات نیاز به آبکاری احساس می شود و با استفاده از شیوه ی پوشش دهی یک قطعه استیل را با استاده از رنگ و یا ضد زنگ پوشش دهی می کنند.

روش های بسیار متنوعی جهت آبکاری وجود دارد که در ادامه تمامی موارد گفته شده را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آبکاری

روش های مختلف آبکاری کدام اند؟

روش های مختلف آبکاری بسیار متنوع هستند و رایج ترین و پرکاربرد ترین نوع آبکاری عبارت اند از دو روش الکترولوس و الکترولیتی که در ادامه به صورت کامل شرح خواهیم داد.

 آبکاری استیل به روش الکترولیتی

رایج ترین نوع آبکاری انواع مختلف فلز، آبکاری به روش الکترولیتی می باشد. در این روش از جریان الکتریکی استفاده می شود و نتیجه ی استفاده از آن نشست یک لایه ی نازک از فلز پوشش دهنده بر روی فلز دیگر است. مهم ترین مرحله در این نوع آبکاری اتصال دادن قطعه ی مورد نظر به یک جریان الکتریکی می باشد. از مهم ترین نکات موجود در روند آبکاری الکترولیتی این است که جریان الکتریکی باید بار مثبت داشته باشد و لایه ی زیرین را در این نوع آبکاری به کاتد و همچنین الکترود و بارهای منفی موجود اتصال داد و در مرحله ی نهایی فلز مورد نظر در حمام آبکاری قرار داده می شود.

آبکاری استیل به روش الکترولس

معمولا از روش آبکاری الکترولس برای جایگزین کردن انواع مختلف آبکاری استفاده می شود. نام دیگر آبکاری الکترولس، آبکاری اتوکاتالیسی است که مهم ترین ویژگی این روش عدم وجود هیچگونه نیاز به جریان الکتریکی می باشد.

در روش الکترولس از یک واکنش شیمیایی جهت پوشش دهی فلز مورد نظر استفاده می شود. این روش معمولا برای آبکاری های غیر گوالانیک استفاده می شود. در روش آبکاری الکترولس به صورت کاملا همزمان چندین واکنش شیمایی اتفاق می افتد و تمام واکنش های شیمایی در یک محلول و بدون هیچگونه نیروی الکتریکی انجام می شود.

 

 یکی از رایج ترین استفاده هایی که از این نوع آبکاری می شود، آبکای فلز میکل می باشد. در این روش آبکاری فلز اصلی که نیاز به پوشش دهی دارد در یک حمام حاوی نمک میکل، هیپوفسفیت و … قرار گرفته می شود. میزان سطح ph موجود در این حمام بسیار بالا می باشد. پس از قرار گرفته شدن فلز پایه در حمام میکل، قطعه به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و در نتیجه ی آن میکل موجود بر روی قطعه رسوب می کند. علت رایج شدن این روش آبکاری نیز عدم نیاز به تجهیزات خاص و یا جریان برق است.

 

4 مورد از مهم ترین دلایل استفاده از آبکاری کدام اند؟

آبکاری با اهداف بسیار متفاوتی انجام می شود که در ادامه تمام دلایل مهم استفاده از آبکاری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1.      افزایش سطح زیبایی قطعه های مختلف با استفاده از آبکاری

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از آبکاری، نیاز به افزایش سطح زیبایی در قطعه های مختلف است. با استفاده از آبکاری می توان فلزات مختلف را به بهترین شکل ممکن زیبا ساخت. یکی از فلزهایی که مناسب برای آبکاری و افزایش زیبایی قطعه های مختلف می باشد، طلا است اما با توجه به ویژگی های خاص این نوع فلز همانند نرم بودن و همچنین گران بها بودن آن نمی توان از آن برای آبکاری با هدف مقاوم سازی قطعه های مختلف استفاده کرد به همن دلیل بیشتر از فلز طلا و آبکاری بیشتر در جهت افزایش سطح زیبایی و ایجاد ظاهری کاملا لوکس استفاده می شود. به عنوان مثال فلزهایی همانند استیل را می توان با استفاده از طلا آبکاری کرد و زیبایی خاصی به ان ها بخشید.

 

2.      جلوگیری از خوردگی شیمایی سطح قطعه های مختلف

در قسمت قبل نیز به این موضوع شاره کردیم که یکی از مهم ترین دلیل های استفاده از آبکاری در قطعه های مختلف، افزایش سطح مقاومت در برابر ساییدگی و همچنین خوردگی شیمیایی می باشد. در صنایع مختلف از آبکاری تنها با هدف افزایش مقاومت یک قطعه استفاده می شود. مهم ترین دلیل استفاده از پوشش دهی در صنایع مختلف جلوگیری از ایجاد اکسایش قطعه و زنگ زدگی آن است.

3.      افزایش سطح مقاومت حرارتی

یکی دیگر از مهم ترین دلایل استفاده از روش آبکاری فلزات افزایش سطح مقاومت حرارتی قطعه ی مورد نظر می باشد. امروزه برای افزایش سطح مقاومت حرارتی یک قطعه در صنایع مختلف از شیوه ی آبکاری فلزات بر روی سرامیک استفاده می شود.

4.      افزایش سطح مقاومت در برخورد ضربه

بسیاری از قطعات تولید شده با فلزهای مختلف دارای مقاومت بسیار پایینی در برابر برخورد ضربه می باشند به همین دلیل با استفاده از روش پوشش دهی آن ها با فلزهایی با مقاومت بالا تر میزان مقاومت قطعه ی تولید شده را در برابر ضربه های مختلف افزایش می دهند. به عنوان مثال بدنه ی خودرو ها را با استفاده از فلز کروم پوشش دهی می کنند، زیرا کروم مقاومت بسیار بالایی را در برابر صربه دارد. از دیگر استفاده های موجود در این زمینه می توان به استفاده از آندایز سخت بر روی بدنه هایی با جنس الومینیوم هواپیما و موشک های مختلف اشاره کرد.

منبع: 

https://abkarizarif.ir/آبکاری-استیل/